Čo už dnes vyžaduje od nás budúcnosť práce

15.10.2021

Trh práce sa mení. Pandémia  urýchlila zmeny, ako je práca z domu, ktorú kedysi firmy ponúkali ako benefit a mnohých iných. Nastupuje AI (umelá inteligencia), ktorá kedysi bola iba v sci fi filmoch a dnes už majú robota aj bratislavskej reštaurácii. Množstvo pracovných miest zanikne, no na druhej strane prebiehajúce zmeny  vytvoria nové pracovné miesta, o ktorých sa nám dnes ani nesníva. Na udržanie sa na pracovnom trhu bude jedna schopnosť dôležitejšia ako všetky ostatné.

Budeme nútení (ľahšie bude tomu, kto to urobí dobrovoľne ) opustiť zaužívanú predstavu, že učenie je pre deti a mladých dospelých. Absolvujeme strednú školu, získame vysokoškolský titul a považujeme vzdelávanie za ukončené. V minulosti to možno mohlo stačiť na udržanie si práce až do dôchodku. Tento koncept  učiť sa - pracovať - odísť do dôchodku už je ale mŕtvy. Otázkou nebude, či nás robot alebo systém AI urobia zastaranými, ale či sa postavíme k výzve naučiť sa, čo je potrebné na to, aby sme zostali relevantní a zamestnaní. Keď sa dobrovoľne staneme celoživotnými študentami a zameriame sa na neustále učenie sa nových požadovaných zručností, získame silu úspešne čeliť budúcnosti práce. Aby sme mohli zostať agilní a prispôsobiví, musíte  učiť sa, robiť, odnaučiť sa - učiť sa, robiť, odnaučiť sa - učiť sa, robiť, odnaučiť sa - a toto stále opakovať . Toto je cyklus celoživotného vzdelávania, bez ktorého sa už nazaobídeme ani dnes nie to ešte v budúcnosti.


Potrebuje sa na to naladiť  a zvnútorniť si postoj toho, kto si stále osvojuje nové zručnosti a schopnosti aj po rokoch formálneho vzdelávania. Zahŕňa to nielen štúdium nových tém, ale aj rozvoj otvoreného a pozitívneho postoja k dynamickej povahe sveta. Osobný rozvoj pokračuje spolu s profesionálnym rozvojom ruka v ruke.