Sebarozvoj podľa C.G.Junga Cesta individuácie 1.

21.05.2021

Zatiaľ čo Carl Gustav Jung je známy predovšetkým vďaka svojim myšlienkam o nevedomí, či už ide o teóriu archetypov, alebo o spisy týkajúce sa tieňovej stránky človeka, Jung bol v prvom rade praktickým psychológom. V jeho rozsiahlych dielach je možné nájsť veľa praktických rád, ako žiť lepší a kvalitnejší život. Preskúmame túto stránku Jungovej práce a zameriame našu pozornosť na jeho obľúbenú metódu sebarozvoja, ktorú nazval procesom individuácie.

Individualizovať znamená, sebarealizovať sa s cieľom smerovať k psychologickej celistvosti. Celistvosť je ideálny stav, v ktorom sa aktualizujú všetky naše latentné (skryté) potenciály. Prvky nášho nevedomia sa dostávajú na svetlo vedomia a harmonicky sa integrujú do našej charakterovej štruktúry. V krátkosti ľudského života sa môžeme len niekedy priblížiť, ale nikdy nie úplne dosiahnuť stav psychologickej celistvosti. Pohyb týmto smerom generuje naplnenie a vedie ku kultivácii charakteru, ktorý je zakorenený v našej individualite a ktorý presahuje len plnenie spoločenských úloh, očakávaní našej rovesníckej skupiny a spoločnosti ako celku.

Individuácia ako metóda sebarozvoja ponúka mnoho výhod pri sledovaní zabehnutých ciest zhody. Po prvé, tento proces nás robí v živote schopnejšími. Zameriavame sa na psychologickú celistvosť, zvyšujeme počet zručností a charakterových vlastností, ktoré máme k dispozícii, a rozširujeme tak našu schopnosť využívať životné príležitosti. Individuácia je tiež účinným liekom na choroby zúfalstva, či už sú to úzkostné poruchy, neurózy, depresie alebo určité formy závislosti. . Individuácia nás stavia na životnú cestu, ktorá je účelná aj zmysluplná. Ďalšou výhodou individualizácie je, že vedľajším produktom priblíženia sa k stavu psychologickej celistvosti je spontánne formovanie postoja, ktorý potvrdzuje život. Toho, čomu dnes hovoríme autenticita.  Podľa slov Junga:

Ak zhrniete, čo vám ľudia hovoria o svojich skúsenostiach [na ceste individualizácie], môžete to formulovať takto: Prišli k sebe, mohli sa prijať, dokázali sa zmieriť sami so sebou, a tak boli zmierení aj s nepriaznivým okolnostiam a udalostiam.

                               C.G.Jung, Psychológia a náboženstvo

                                                                                                                                                                                                   pokračovanie